Historie Staffordshire Bull Terrier

Je pravděpodobné, že předky tohoto plemene byli takzvaný starý anglický teriér a buldok. Křížence těchto plemen chovali velmi úspěšně horníci a dělníci ve Staffordshiru v centrální Anglii. Nejstarším vyobrazením psa obdobného typu je olejomalba Georga Stubsse z roku 1812. Za zakladatele čistokrevného chovu staffbullů je považován Joseph Dunn, který 25. května 1935 sezval cca padesát milovníků staffbullů , kteří společně založili The Original Staffordshire Bull Terrier Club. Prvním předsedou byl zvolen Jack Barbard, majitel známého kennelu Paddock. Poprvé byli staffbullové vystaveni 20.6.1935 na Great Hertfordshire Open Show v Hatfieldu, a to v počtu 27 jedinců. Klub uspořádal svou první speciální výstavu 17.8.1935 v Cradley Heath, kde bylo předvedeno 60 zvířat. Roku 1938 dosáhl The Staffordshire Bull Terrier Club takzvaného statutu plemene šampionů, který mohl být přiznán jen tomu klubu v Británii, který měl nejméně 750 čistokrevných jedinců zaregistrovaných Kennel Clubem. Počátek chovu stafordšírských bulteriérů je v ČR datován rokem 1989. Stafordšírský bulteriér je jediné plemeno, které má svůj znak, je jím uzlík ve tvaru preclíku. Je to uzel, kterým se k sobě přivazovali horníci v šachtách a symbolizuje silné pouto, důvěru a přátelství. “. S dětmi si vydrží hrát celé hodiny a toleruje jejich malé hrubosti a neohrabanost.

Popis

Stafordšírský bullterier je hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Je svalnatý, aktivní a pohyblivý. Hlava je krátká s dobře vyvinutými lícními svaly. Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Jsou kulaté a středně velké, posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček jsou tmavé. Nevelké uši jsou povislé, jejich konce směřují různými směry. Stafordšírský bullterier má hrudník široký a hluboký, boky jsou oblé. Krk má svalnatý, poměrně krátký s jasnými obrysy směrem k ramenům se rozšiřující. Přední tlapy jsou široce postavené. Linie hřebu je rovná. Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Za vadu je pokládán ocas, který je stočený do kruhu. Srst Stafordšírského bullteriera je krátká, hladká. Barva srsti je od bílé, červené a rezavé až po černou. Je možná i kombinace těchto barev. Výška v kohoutku by měla být cca od 35,5 cm do 40,5 cm. Váha se pohybuje od 13 do 17 kilogramů, u fenky od 11 do 15 kilogramů.

cruft 1939

Cruft 1939 F. Roberts mit Coronation Scot, Harry Melling mit Tough Guy, H. N. Beilby mit Mrs. M. Bearce´s Ch. Midnight Gift, Joe Dunn mit Ch. Lady Eve, Joe Mallen mit Ch. Gentleman Jim

Standard plemene:

Země původu: Velká Británie

Datum zveřejnění původního platného standardu: 24. 6. 1987

Klasifikace FCI:

skupina 3, teriéřisekce 3, teriéři typu bull, Bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled: Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.

Charakteristické rysy: Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.

Chování / povaha: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.

Hlava a lebka: Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou. Velmi vyvinuté lícní svaly. Stop výrazný, morda krátká, nos černý.

Oči: Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček tmavé.

Uši: Růžovité nebo polovztyčené, ani velké, ani těžké. Klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.

Pysky / čelisti / zuby: Pysky přilehlé a čisté. Čelisti silné. Zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

Krk: Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům se rozšiřující.

Hrudní končetiny: Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe; z nadprstí, které není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy. Ramena jsou uložená patřičně vzad, lokty nejsou volné.

Tělo: Bedra krátká, hřbetní linie rovná. Široká přední fronta, hluboký hrudník, správně klenutá žebra. Tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.

Pánevní končetiny: Dobře osvalené. Hlezna nízko položená, kolenní klouby správně zaúhlené. Nohy jsou při pohledu zezadu souběžné.

Tlapy: Se silnými polštářky, silné a středně velké. Drápy jsou u jednobarevných jedinců černé.

Ocas: Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený – lze jej připodobnit k ramenu starých pump.

Chůze / pohyb: Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním využíváním energie. Končetiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních končetin vychází zjevný posun.

Srst: Hladká, krátká a hustá.Barva: Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

Hmotnost: psi 12,71 – 17,25 kg feny 10,89 – 15,43 kg Velikost: Požadovaná kohoutková výška činí 35,56 – 40,64 cm.

Vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

pozn.: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.